Adaptacja

Pierwsze dni w żłobku.

Pierwsze dni pobytu dziecka w żłobku (okres adaptacji) są dla każdego malucha dużym wyzwaniem. Zadaniem rodziców jest zminimalizować stresy związane z nową nieznaną dziecku sytuacją. Jak możemy pomóc dziecku? Należy wcześniej rozmawiać z dzieckiem o zmianach, które mają nastąpić w jego życiu, opowiadając zawczasu, co je czeka, tłumacząc powody rozłąki, zapewniając o swojej miłości. Byłoby wskazane, żeby początki kontaktów malucha ze żłobkiem nastąpiły wcześniej niż powrót mamy do pracy, warto dziecko zapoznawać z nowymi sytuacjami powoli.

Adaptacja

Panuj nad emocjami. Gdy Ty, mamo, będziesz przestraszona tym, że zostawiasz dziecko – w nim strach będzie większy.
Pożegnaj się szybko, nie przedłużaj rozstania, powiedz, gdzie idziesz. Możesz zadzwonić za pół godziny i spytać nas, jak  Twoje dziecko funkcjonuje. Pamiętaj, że osoby z którymi zostawiasz dziecko zrobią wszystko by jak najszybciej poczuło się komfortowo, tak jak Ty okażą mu czułość i zrozumienie:)

Nie martw się, gdy płacze przy powitaniu. Często są to łzy radości z ponownego spotkania z Tobą, a nie spowodowane tym, że dziecku było w żłobku źle. Może być również zmęczone. Zostań z dzieckiem chwilę w szatni gdy już znów będziecie razem, poprzytulajcie się, opowiedz mu jak minął Twój dzień, popytaj o czas spędzony w żłobku.
Spokojnie podchodź do poniedziałków. Często po weekendzie z rodzicami dziecko nie chce iść do żłobka (jak z Twoją chęcią pójścia do pracy w poniedziałki?)
Po powrocie spędzaj z dzieckiem duuuużo czasu, daj mu swoje zainteresowanie.

Czego dziecko uczy się w żłobku?

Dzieci uczęszczające do żłobka stają się bardziej aktywne.
Uczą się żyć w interakcjach z innymi dziećmi i dorosłymi.
Mają zapewnione wiele bodźców – kąciki zabaw, zabawy zespołowe, rytmikę, plastykę.
Rozwijają współczucie i zrozumienie dla innych.
Uczą się zachowania niezależności, ale i współdziałania z innymi dziećmi.
Żłobek zapewnia stałość godzin zabawy, posiłków, snu – to bardzo ważne w prawidłowym rozwoju.